_

  تاريخ:3/5/1388

چاپ صفحه        ذخيره صفحه

از سوي واحد پژوهش «فلسفه و كودك» بنياد حكمت اسلامي صدرا:

انتشار دومين شماره ويژه‌نامه «فلسفه و كودك»

 

 

___________________________________________________________________

 

 

به گزارش روابط عمومي بنياد حكمت اسلامي صدرا، اين نشريه به صاحب امتيازي بنياد حكمت اسلامي صدرا و مدير مسئولي سيد محمد خامنه‌اي، با بياناتي از مقام معظم رهبري درباره «پرورش ذهن كودك» آغاز شده و سرمقاله «زهره حسيني» رئيس واحد پژوهش «فلسفه و كودك» بنياد حكمت اسلامي صدرا در پي آن آمده است.

اين ويژه‌نامه شامل يازده مطلب در قالب مقالات تحليلي، گزارش‌هاي پژوهشي و ترجمه متون تخصصي در زمينه «فلسفه و كودك» مي‌شود و همچنين با استفاده از كاريكاتورهاي مرتبط و عكسهاي متعددي از كارگاههاي عملي «فلسفه و كودك»  اين واحد پژوهشي، مزّين شده و جذّاب‌تر بنظر مي‌رسد.

زهره حسيني، در سرمقاله خود با اشاره به هدف اسلام در فراهم ساختن كمال آدمي و راهنمايي او بسوي صراط مستقيم، طراحي برنامه‌اي هماهنگ و نظام‌مند با اين اهداف را امري بديهي مي‌شمارد كه البته بآساني انجام نمي‌پذيرد.

وي در ادامه با اشاره به فرمايش رسول اكرم(ص) در خصوص تأثير بسزاي آموزش و تربيت در دوران كودكي، نقش برنامه «فلسفه و كودك» را در كمك به پرورش استعدادها و ارزشهاي نهفته انساني از طريق تفكر فلسفي، بسيار مفيد ارزيابي كرده است.

رئيس واحد پژوهش «فلسفه و كودك» بنياد حكمت اسلامي صدرا، در ضمن سرمقاله خود، به نكته ظريفي اشاره كرده كه همانا، ساده انگاشتن پرورش تفكر فلسفي در كودكان و وام گرفتن از ابزارهاي غربي و سكولاريستي در اين مهم است كه در صورت عدم مهارتهاي خاص اين جريان، آسيب‌هاي جبران ناپذيري را به تفكر كودكان وارد خواهد ساخت.

حسيني برخورد قانوني مسئولين مربوط در اين زمينه را خواستار شد و با قدرداني از مسئولين وزارت آموزش و پرورش بخاطر همكاري و همگامي در اجراي عملي طرح «فلسفه و كودك»، سر مقاله خود را به پايان رسانده است.

دومين شماره نشريه «فلسفه و كودك» با مقالات زهره طوطي با عنوان «جايگاه تفكر خلاق در طرح فلسفه و كودك»، «كندو كاو فلسفي براساس فرهنگ ايراني» نوشته «مهدي نيكبخت»، «مهارت منطقي در طرح فلسفه و كودك» از مريم سلگي و «جهانبيني فلسفي در داستانهاي فكري» كار مشترك زـ‌ مهربان و رؤيا متين ادامه مي‌يابد.

«كاربردي ساختن فلسفه در جامعه» عنوان مصاحبه‌اي است كه با دكتر احد فرامرز قراملكي، عضو هيئت علمي دانشگاه تهران انجام شده، ترجمه مريم اعلايي از مقاله سارا استانلي با عنوان «كاربرد سؤالات فلسفي» و دو مقاله تحليلي با عناوين «تأثير رنگها برتفكر و خلاقيت» و «نقش صبحانه در يادگيري» نيز از مطالب اين ويژه‌نامه بشمار مي‌روند.

از ديگر مطالب به چاپ رسيده در اين ويژه‌نامه، مي‌توان به گزارشاتي از گفتگو با معلم طرح فلسفه و كودك، اولياي دانش‌آموزان شركت كننده در كارگاههاي فلسفه و كودك و يك نمونه از طرح بحث داستان در كار فلسفه و كودك اشاره كرد.

دومين شماره ويژه‌نامه فلسفه و كودك با عنوان «كودك، تفكر، خلاقيت» از سوي انتشارات بنياد حكمت اسلامي صدرا، در 87 صفحه به  علاقمندان و پژوهشگران اين عرصه، ارائه شده است.

 

   انتهاي پيام

 

 

 

 

     صفحه بعدي            بازگشت به صفحه اصلي             صفحه قبلي