_

چاپ صفحه        ذخيره صفحه

کتاب "تاثيرات ابن‌عربي بر حكمت متعاليه" به زودی منتشر می شود .

 

كتاب «تاثيرات ابن‌عربي بر حكمت متعاليه» نوشته «دكتر فرشته ندري ابيانه» از سوي انتشارات «بنياد حكمت اسلامي صدرا» منتشر ميشود.

___________________________________________________________________

 

به گزارش روابط عمومي «بنياد حكمت اسلامي صدرا»، اين كتاب شامل پنج بخش: 1) فهرستي از تصريحات ملاصدرا بر كلام ابن‌عربي؛ 2) فهرستي از تأثيرات ابن‌عربي بر ملاصدرا؛ 3) مباحث مربوط به وجود؛ 4) عليت و تجلي و 5) حركت جوهري، اتحاد عاقل و معقول، علم الهي، نفس. و بيست و دو فصل در مقدمه، جايگاه و شخصيت ابن‌عربي در نظام فكري ملاصدرا، مي‌شود.

در مقدمه اين كتاب كه به قلم مولّف نگاشته شده، آمده است:

«در بخش اول، اجمالي از تصريحات ملاصدرا بر كلام شيخ اكبر محي الدين ابن‌عربي ذكر شده است. در بخش دوم تاثيرات شيخ اكبر بر ملاصدرا در برخي از مباحث فلسفي و قرآني آورده شده است. بطور خلاصه مباحث وجود، نفس، خلقت و خلافت انسان كامل، علم خداوند و معاد بررسي شده و در مباحث قرآني، به تفسير انسي اين دو استاد عرفان و فلسفه، بر آيات قرآن استشهاد شده است.

در بخش سوم و چهارم، نيز به تبيين معاني وجود و نحوه اطلاق آن به خداوند با توجه به تاثيرات ابن‌عربي بر ملاصدرا و همچنين بحث «علّيت و تجلي» پرداخته شده است.»

وي ادامه مي‌دهد: «در بخش چهارم خلاصه‌اي از مباحث تجلي، نحوه تجلي حقتعالي در دنيا و آخرت بر عاشقان حق، بر صور اشياء در عالم ميثاق، بر عقول خالص، بر صفات و اسماء خود آورده شده است و بخش پنجم به مباحث حركت جوهري، اتحاد عاقل و معقول و علم الهي اختصاص يافته است.»

مهمترين منابع مورد استفاده در اين كتاب عبارتند از: فتوحات مكيه كه دائرة المعارفي بر عارفان اسلامي است اعم از چاپ قديم (4 جلدي) و چاپ جديد با تصحيح و ضبط احمد شمس الدين (9 جلدي) و تصحيح عثمان يحيي، فصوص الحكم با شروح متعدد آن از جمله شرح قيصري، كاشاني، حسن زاده آملي و ديگر شارحان آن. رسائل ابن‌عربي، تجليات الهيه و ساير آثار وي و نيز مجموعه كتابهاي ملاصدرا بخصوص الحكمة المتعاليه في الاسفار العقليه الاربعة (9 جلدي)، الشواهد الربوبيه، المشاعر، ايقاظ النائمين، اسرار الآيات، مفاتيح الغيب، تفسير قرآن كريم و كتب ديگر ملاصدرا.

دكتر ندري ابيانه در پايان مقدمه خود نوشته است: «خلاصه سخن آنكه اين كتاب گزارشي اجمالي از ميزان تأثيرات عميق مكاشفات عرفاني ابن‌عربي بر افكار حكمي ملاصدرا مي‌باشد، و تكميل آن نيازمند فكري عميق و كشفي تمام است و وقوف به انديشه‌هاي حكيمانه و مكاشفات عارفانه اين دو «عذب فرات» كه در نقاط بسياري با هم تلاقي دارند، براي اينجانب بسيار دشوار و بلكه محال است. لكن نشستن بر كنار ساحل براي ديدن وسعت دريا و تلاطم امواج آبي آن، براي سبكباران ساحلها لذتي دارد كه دريغ است خود را از آن محروم سازيم.»

كتاب «تاثيرات ابن‌عربي بر حكمت متعاليه» با 303 صفحه، شمارگان دوهزار نسخه و قيمت 4500 تومان بزودي در دسترس علاقمندان قرار مي‌گيرد.

 
 

 

 

 صفحه بعدي            بازگشت به صفحه اصلي             صفحه قبلي