_

  تاريخ:17/3/1388

چاپ صفحه        ذخيره صفحه

در شماره پنجاه و پنجم فصلنامه علمي‌ـ‌پژوهشي «خردنامه صدرا»عنوان شد:

«معيار انتخاب حكيمانه» در جديدترين شماره خردنامه صدرا

 

بنا بر فرمايش امام الحكما علي(ع) انتخابي درست و حكيمانه است، كه حاكمي را انتخاب كني كه اگر خود او حكيم نيست، دستكم مشاوران او از علما و حكما باشند.

 

___________________________________________________________________

 

 

تازه‌ترين شماره فصلنامه «خردنامه صدرا» در حوزه فلسفه اسلامي، به صاحب امتيازي و مدير مسئولي سيد محمد خامنه‌اي منتشر شد.

سرمقاله‌ اين شماره با عنايت به اينكه در آستانه دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري قرار گرفته‌ايم، اشاره به اين موضوع دارد و نگارنده به واشكافي معيارهاي يك انتخاب احسن و افضل در كلام خدا و امام معصوم(ع) پرداخته است.

نويسنده يكي  از منابع عمده حكمت علوي را فرمان اميرالمؤمنين(ع) به مالك اشتر مي‌داند و با نگاهي به اين فرمان، رايزني با علما و حكما براي حفظ مصلحت و منابع ملت را از نشانه‌هاي يك حاكم خرد محور عنوان مي‌كند.

سرمقاله در ادامه از زبان اميرالمؤمنين(ع)  عنوان مي‌كند كه، حاكمي بايد برگزيده شود كه بر وسط «صراط مستقيم» حق مشي كند و عدالتش فراگير باشد و بيشترين رضايت مردم را بجويد و البته اطرافيان او نيز داراي خوي جوانمردي، از خاندان افراد صالح و داراي سوابق حسنه باشند، چنانچه اطرافيان هر حاكم، معرّف شخصيت آن حاكم هستند.

رئيس بنياد حكمت اسلامي صدرا، دستور العمل سرشار از حكمت حضرت علي(ع) را داراي عناصري در شخصيت حاكم مي‌داند كه اميد دهنده آينده‌يي با كرامت و عزت و امنيت است و رفاه رأي دهندگان و ساير مردم و استقلال، آزادي و سرافرازي كشور و ملت را در پي دارد.

مدير مسئول «خردنامه صدرا» در پايان سرمقاله خود خاطرنشان مي‌كند:

رأي به ناسره دادن و حكمت و فضيلت را عيار تشخيص سره از ناسره ندانستن، نه فقط انتخاب احسن يعني روش عقلانيت نيست، كه حتي معيار و معرف انتخاب كنندگان نيز هست، زيرا بفرموده قرآن مجيد: «نادرست جز به سراغ نادرست نميرود و نادرست را جز نادرست برنمي‌گزيند.»

شماره پنجاه و پنجم «خردنامه صدرا» با سرمقاله مدير مسئول آن آغاز و با مقاله دكتر شيرواني با عنوان «امكان فلسفه شهودي» ادامه مي‌يابد.

«نقد و بررسي قاعده اصلح در انديشه كلامي» از دكتر امير شيرزاد، «خيال مشايي، خيال اشراقي و خلاقيت» از دكتر ناديا مفتوني، «نظام احسن از ديدگاه صدرالمتألهين» نوشته مهدي نكويي سامان و «تعالي و حلول در فلسفه ملاصدرا» كار مشتركي از «دكتر محمد سعيدي مهر» و «شهناز شايان‌فر» ديگر مقالات به چاپ رسيده در اين فصلنامه مي‌باشند.

دكتر پروين‌نبيان نيز «نگرشي جديد برمبناي السمعيات الطاف في العقليات» و دكتر ناهيد حجازي «هستي در ملاصدرا و پارامنيدس» را در اين شماره «خردنامه صدرا» عرضه كرده‌اند.

جديدترين شماره فصلنامه علمي ـ پژوهشي «خردنامه صدرا» در حوزه فلسفه اسلامي از سوي انتشارات بنياد حكمت اسلامي صدرا، در 112 صفحه و قيمت 1000 تومان، براي دسترسي علاقمندان حكمت و فلسفه، روانه بازار كتاب شده است.

 

   انتهاي پيام

 

 

 

 

     صفحه بعدي            بازگشت به صفحه اصلي             صفحه قبلي