_

  تاريخ:  12/09/1386

چاپ صفحه        ذخيره صفحه

جلد دوم مجموعه مقالات «انسان در گذرگاه هستي» منتشر شد.

 

جلد دوم كتاب «انسان در گذرگاه هستي» نوشته آيت الله سيد محمد خامنه‌اي، به همت انتشارات بنياد حكمت اسلامي صدرا منتشر شد.

  __________________________________________________________________________

 

 

 

به گزارش روابط عمومي بنياد حكمت اسلامي صدرا، اين كتاب مجموعه مقالاتي است كه توسط آيت الله سيد محمد خامنه‌اي در چهار فصل كلي با عناوين تاريخ فلسفه، درباره فلسفه، حكمت عملي و تفسير و هرمنوتيك گردآوري شده است.

مقالاتي كه استاد خامنه‌اي در اين كتاب به مناسبتهاي مختلف به رشته تحرير درآورده است، در ادامه جلد اول از اين مجموعه است كه پيش از اين در چهارفصل كلي؛ با عناوين معرفت‌شناسي، وجودشناسي، فلسفه و دين (كلام) و علم النفس (انسان شناسي) منتشر شد.

آنچه در اين مجموعه آمده است، مقالاتي است كه مؤلف در همايشهاي فلسفي داخلي و خارج از كشور ارائه كرده است و يا به مناسبتهاي مختلف از وي درخواست شده تا به رشته تحرير درآورد و معاني را از اسارت ذهن آزاد كند و به جولانگاه ديگر انديشه‌ها و افكار بفرستد تا در خور توان و بنيه خود خدمتي كرده باشد.

مؤلف در مقدمه كتاب آورده است: هستي با تمام شكوه خود، در حكم صحنه‌اي است كه بازيگر آن انسان است و همه چيز، از ابر و باد و مه و خورشيد و فلك و ملك، دركارند كه نقش انسان و كارگردان پنهان آن پديدار شود. صحنه‌اي كه همه اجزاي آن، كم و بيش،  در قلمرو انسان است تا با تسخير يك به يك و طي پله به پله، به نقطه پايان آن برسد و نقش خود را به انجام برساند.

هستي همچون اركستري به پهناي كيهان است كه همه در آن نغمه سازند و هر كردار و رفتاري از بشر در طول زندگي، زخمه‌اي است كه بر تار وجود مي‌زند و آهنگ آنرا در سراسر گيتي منتشر مي‌نمايد.

* * *

موضوعات ديگر عبارتند از: علامه طباطبائي و مجلسي و حديث عقل و نقل، ارسطو، حكمت متعاليه ملاصدرا، فلسفه نقد و نقد فلسفي، خورشيد دوباره از مشرق طلوع خواهد كرد، رسالت فيلسوف در دنياي معاصر، پلوراليزم سياسي و اجتماعي، رابطه زبان و هستي، اصول تفسيري و هرمنوتيك قرآني نزد ملاصدرا، فهم كلام خدا در مكتب ملاصدرا.

جلد دوم مجموعه مقالات «انسان در گذرگاه هستي» به تازگي در 264 صفحه و شمارگان 2000 نسخه، توسط انتشارات بنياد حكمت اسلامي صدرا انتشار يافته و در دسترس علاقمندان و خوانندگان فاضل مي‌باشد..

   انتهاي پيام

 

 

 صفحه بعدي            بازگشت به صفحه اصلي             صفحه قبلي