_

  تاريخ:  18/8/1387

چاپ صفحه        ذخيره صفحه

چاپ مجدد كتاب «روح و نفس»

 

كتاب روح و نفس، تأليف استاد سيد محمد خامنه‌اي، به همت انتشارات بنياد حكمت اسلامي صدرا تجديد چاپ شده است.

___________________________________________________________________

 

 

به گزارش روابط عمومي بنياد حكمت اسلامي صدرا، كتاب حاضر داراي چهارفصل است:

 فصل اول به ماجراي نفس و روح در صدر اسلام مي‌پردازد.

 فصل دوم، روح و نفس در قرآن و حديث، واژه روح در قرآن مجيد، روح در حديث اهل بيت عليهم‌السلام، واژه نفس در قرآن مجيد و نفس در حديث اهل بيت عليهم السلام را بررسي مي‌كند.

 فصل سوم، مباحثي همچون روح در فلسفه، كلام، عرفان و حكمت متعاليه را مورد كنكاش قرار داده است.

 فصل چهارم به مسئله روح و نفس در آراء شيخ مفيد اشاره دارد و نويسنده در پايان كتاب، به روح افلاطوني در فلسفه ملاصدرا و نفس در حكمت متعاليه ملاصدرا پرداخته است.

 مؤلّف در اين كتاب بر آن است كه با تكيه برمعاني «نفس» و «روح» در قرآن و حديث با ديدگاههاي شيخ مفيد، شيخ‌الرئيس فقه و كلام شيعه، بيشتر آشنا شود و به معاني قرآني، حديثي و استدلالي نظريه وي دست يابد.

 براي اين كار، نخست به سير و تطورات مفاهيم «نفس» و «روح» در ميان علماي اسلامي مي‌پردازد، و به پاره‌اي از بدفهمي‌هاي مسلمين از اين دو لفظ، و تأثير و نقش عوامل خارجي در اين انحراف اشاره مي‌كند.

 در مقدمه آمده است: در بررسي تاريخي علوم اسلامي به مسائلي مشترك ميان علم كلام و قرآن و حديث برمي‌خوريم كه گاهي سبب برخورد و مباحثات بسياري ميان اصحاب عقل و نقل شده است. يكي از اين مسائل، مسئله روح است كه ميان اين دو بينش معرفتي، يعني علم كلام و علم تفسير و حديث، كه هردو از آبشخور قرآن سيراب مي‌شوند ولي اصحاب حديث كمتر از مشكلات به انديشه و استدلال عقلي بها مي‌دهند ـ نزاع افكنده است.

 چاپ دوم كتاب «روح و نفس» تأليف «آيت‌الله سيد محمدخامنه‌اي» بتازگي در 225 صفحه رقعي، به بهاي 3200 تومان و به همت انتشارات بنياد حكمت اسلامي صدرا تجديد چاپ شده است.

 

   انتهاي پيام

 

 

 

 صفحه بعدي            بازگشت به صفحه اصلي             صفحه قبلي